Deespot: takto to vyzerá vo vnútri najhlbšieho bazéna v Európe! Tipnete si, akú má hĺbku?

od jozo

Toto bol ultimátny zážitok na ultimátnom mieste! Keď som sa postavil na kraj bazéna a zbadal pod sebou 20 m vody (a to som ešte nevidel ten tunel, čo pokračuje ďalej), normálne sa moje telo najskôr bálo spraviť prvý krok napriek tomu, že som vedel, že je to “len” voda. Keď som sa zapozeral bližšie, zbadal som na konci 20 metrov hlbokého bazéna ešte vertikálny tunel, ktorý pokračoval do neskutočnej hĺbky až 45 m! Vitajte v Deepspote! Ak hľadáte ceny a balíčky, presktrolujte sa na koniec článku.

Priezračne čistá a teraz pozor, termálna voda s konštantnou teplotou 32-34C. Ak ste už akoľkovek potápali, tak viete, že čím ste hlbšie, tým je viac zima – výraznejšie zima… tu je konštantná teplota v akejkoľvek hĺbke. Raj pre potápačov, freediverov a všetkých, ktorí si komfortne v šortkách (bez akýchkoľvek neopréonov) chcú vyskúšať potápanie.

Presná adresa Deepspotu: Warszawska 50, 96-320 Mszczonów, Poland

Čo tu vlastne robím?

Mestečko Mszczonów leží asi hodinku jazdy autom juhozápadne od Varšavy. Dorazil som sem večer. Mám pocit že som niekde na území nikoho. Ráno sa zobudím v lokálnom hotelíku, dám si dobré raňajky, autom sa presúvam k Deepspotu. Vchádzam do nenápadnej budovy a hneď vedľa recepcie vidím podvodný tunel, ktorým sa môžete prejsť suchou nohou a naokolo vás už potápajú freediveri aj klasický potápači (tí s kyslíkovými bombami, scuba divers…).

Okolo mňa sa nachádza 8 000 m3 vody (8 000 000 litrov), pričom dno tohto bazéna je presne v hĺbke 45,47 m! Čo tu vlastne robím? Vydal som sa sem na svoj tretí pokračovací freedivingový kurz s českými kamošmi a majstrami sveta z Ocean Devils. Cieľ? Za predĺžený víkend si nie len vyskúšať, či viem posunúť hranice svojho tela a potopiť sa na dno tohto ultimátneho bazéna, ale si aj prehĺbiť svoje znalosti z tohto krásneho športu. Vedeli ste, že napr. potrebu sa nadýchnuť keď ste pod vodou nemáme pre to, že by sme mali nedostatok kyslíka, ale preto, že máme prebytok CO2?

Deespot bol otvorený na prelome rokov 2019 až 2020, takže je to ešte novučičká vec a málo ľudí vôbec toto miesto pozná. Takto hlbokých bazénov na v Európe iba pár, náklady na vybudovanie (tento stál 9 miliónov €) a hlavne technická náročnosť je obrovská. Na jeho stavbu bolo použitých 5 000 ton (!) betónu a 1 000 ton železa. Veď si predstavte bežný plavecký bazén, kam si chodíte v lete zaplávať. Koľko má v nahlbšom bode, 3 či 4 metre? Tak to znásobte teraz 10x 🙂 Deepspot držal aj Guinessov svetový rekord za najhlbší bazén na svete, ale nie dlho – v júni 2021 totiž otvorili 60-metrový bazén v Dubaji. Každopádne Deepspot stále je najhlbším bazénom v Európe.

Pre koho je takto hlboký bazén určený?

Ono to však nie je len miesto pre zábavku, je to unikátne miesto, kde si všetky záchranné zložky môžu trénovať potápanie a záchranu z veľkých hĺbok. Avšak tým, že je primárne otvorený pre verejnosť, ponúka perfektnú príležitosť si vyskúšať potápanie či freediving bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo profesionál. A ponúka to v riadne zábavnej forme 🙂 V obrovskom bazéne nájdete nie len umelé jaskyne, ale aj vrak lode potopený v hĺbke 20 m! Škoda len, že ako freediveri sme mali zákaz preskúmavať práve tie jaskyne, to mohla byť super zábavka.

Ale úplne tomu rozumiem, bezpečnosť je tu absolútnom piedestále. Jasné, že potápať či freedivovať nemôže ísť sami. Vždy musíte mať so sebou dostatočne kvalifikovaného inštruktora (a patričným certifikátom) a verte tomu, že si to poriadne overujú a ešte aj napriek tomu vás nikdy nespustia z drobnohľadu. My sme boli malá skupinka, naša slovensko-česká posádka mala menej ako 10 členov a mali sme so sebou hneď dvoch majstrov sveta v tomto krásnom športe – Petra Valu a Vendulu Strachotovú. Mal som strach? Vôbec, milujem robiť veci pod dohľadom profíkov. Ale rešpekt som mal obrovský – sú to už hĺbky, v ktorých keď nerobíte všetko s istotou a v pokoji…

Vonku sneh, vnútri v šortkách aj v tých najväčších hĺbkach

Neviem, či sme mali iba šťastie, ale počas našej návštevy sme mali bazén takmer iba pre seba. Počas jedného z týchto troch blokov sme boli v celom bazéne úplne sami, čo je absolútny luxus 🙂 Náš hĺbkový kemp (na preskúšanie zručností) sme začali teoretickou prípravou, rozvičkoum bezpečnostným briefom a až potom sme sa mohli vydať do samotného bazéna. Ja som vcelku teplomilný tvor, bol som tu vo februári 2022 – vonku ešte sneh a mínusové teploty. Hneď ako vôjdete do vnútornej časti bazéna, máte pocit, akoby ste boli niekde v karibiku.

Nádherne priezračná voda s viditeľnosťou 20+ m, my na sebe iba špeciálne potápačské okuliare a šortky. Ok ok, nezabudli sme ani na freedivingové plutvy a “safety lanyard” – špeciálny náramok s lankom, ktorý sa používa ako bezpečnostný prvok. Vidíte na obrázku nižšie tie laná, ktorá idú zo stropu? Tak na ich konci v bazéne sú malé ocelové platne a kadžý freediver sa pred svojim ponorom karabínou pripúta k lanu podľa dĺžky svojho ponoru. Existujú potom rôzne bezpečnostné procedúry, ako v prípade nehody potápača vytiahnuť práve vďaka lanu a lanyardu. Btw, rôzne bezpečnostné procedúry sme poctivo precvičovali a musím vám povedať, že vyťahovať “nehybné telo” z 18 m hĺbky je riadna makačka…

Poďme freedivovať v najhlbšom bazéne v Európe

Keď idete na hlbší ponor (10 a viac metrov), najskôr potrebujete naštartovať svoj “diving reflex” – vyslať telu signály, že sa ideme potápať. Telo potom naštartuje hneď niekoľko mechanizmov, ktoré vám v hĺbke uľahčia život. Ak by vás táto téma zaujímava, odporúčam klub Ocean Devils – ozvite sa Vendy a pozdravte sa ju odo mňa 🙂 Ako sa štartuje “diving reflex”? Nasadiť plutvy, okuliare, lanyard, poriadny nádych… potápam sa do 6-8 metrov, držím sa lana a chillujem 30-60 sekúnd 🙂

Toto mi dáva skvelú možnosť sa prvýkrát poobzerať po Deepspote z jeho vnútra – a fakt je to parádny pohľad. V bazéne sme sami, v podvodnom tuneli (pre divákov) sa na nás usmieva jedna rodinka, tak pekne zakývam spať a idem pekne hore. Toto celé zopakujem 2-3x a, stále pridám 2-3 metre, takže svoj posledný “rozvičkový” ponor som niekde v 15 metroch, nejaka minútka, možno minútka a pól. Kým moja prvá rozvička bola asi v ôsmych metroch, náš inštruktor Petr ležal na dne 20 metrového bazéna na potopenej lodičke a užíval si pohľad nahor…

Mimochodom, každý freediver (ale aj potápač) musí mať na rukách “počítač” – špeciálne hodinky, ktoré vám merajú čas strávený pod vodou, ale aj hĺbku a ďalšie parametre. Ak niečo takéto nemáte, no worries, na mieste vám všetko za pár eur požičajú. Dokonca si tu môžete požičať okuliare a plutvy najvyššej kvality, bezplatne. Možno to nevyzerá ako žiaden “big deal”, ale treba zobrať do úvahy, že najkvalitnejšie karbónové plutvy stoja spokojne 500 €.

Podarilo sa mi dotknúť sa až dna?

Môj najhlbší ponor v Chorvátsku (pod dohľadom inštruktorov, samozrejme) bol 26 m. Mám takmer 2 plné dni na to, aby som sa dotkol dna v hĺbke 45 m. Ono totiž samotný bazén je akýsi kváder s hĺbkou (výškou) cca 20 m a na jeho dne je potom ďalší vertikálny tunel, ktorý “klesá” až do hĺbky 45 m! Obvykle sa na všetky výzvy bezhlavo vrhám a hovorím si “challenge accepted”, tentokrát však k tomu pristupujem s veľkým rešpektom. Veľa vecí musí fungovať – vyrovnávanie v ušiach, správne dýchanie (pri hlbších ponoroch ste bežne pod vodou minútku a pól až dve), technika ponoru. A bez akejľkovek hanby priznávam, že tento víkend v Deepspote sa mi nepodarilo ísť hlbšie ako 23,2 m. Fail? Vôbec, pre mňa obrovský zážitok. Už teraz sa teším, ako si návštevu Deepspotu zopakujem a predtým ešte lepšie potrénujem.

Inak, ceny a vstupné do Deepspotu nie sú nijak dramatické, často dokonca lacnejšie, ako v rôznych rezortoch na dovolenkách, kde vám ponúkajú “fun dive” (prvý ponor s inštruktorom takmer bez akejkoľvek teórie). Celý cenník Deepspotu nájdete tu, vybral som subjektívne tie najdôležitejšie ceny a balíčky. Pozor ale, Deepspot nie je bežný bazén, ako ho poznáte, že si iba zaplatíte vstup a môžete sa ísť “čvachtať”, vždy musíte mať zakúpený vstup v rámci nejakého ponoru:

  • Potápanie – First Dive: 379 PLN (80 €) – 90-minútový balíček pozostávajúci z 30 min teórie a 60 min vo vode, pri ktorom zažijete svoj prvý ponor do max. hĺbky 12 m s inštruktorom celý čas po svojom boku. Inštruktor bude mať max. 3 ľudí (typicky má v zahraničí inštruktor aj 6 ľudí). Prenájom všetkej výbavy aj samotný vstup do bazéna je už v cene! Tento zážitok inak môžu absolvovať už aj deti vo veku od 10 rokov.
  • Potápanie – Certified Divers: od 179 PLKN (38 €) v závilosti od veľkosti skupiny a času. V cene je kompletná výstroj vrátane plnej fľaše. 60 minút v bazéne.
  • Potápanie – Deepspot Scuba 18M: 2399 PLN (509 €) – kurz v celkovej dĺžke 20 hodín zakončený certifikátom SSI Indoor Diver Certificate s možnosťou rozšírenia na OWD (Open Water Diver). Tu sa naučíte potápať až do hĺbky 18 m.
  • Freediving – Freediving Pass od 179 PLN (38 €) v závilosti od veľkosti skupiny a času. V cene je vstup do bazéna na 90 minút a kompletné zapožičanie výstroje. Pozor, pri freedivingu musíte mať so sebou certifikovaného inštruktora (dá sa zakúpiť lokálny za 150 PLN) a potápačské hodinky.

Oplatí sa návšteva Deepspotu?

Za mňa je odpoveď jednoznačná – pre mňa to bol jeden z najlepších zážitkov roku 2022. Deepspot je ale z Bratislavy vcelku ďaleko (600+ km), takže na otočku to asi nedáte 🙂 Môj tip – spojte si návštevu Deepspotu s poriadnou kúpačkou v najväčšom aquaparku v Európe (Park of Poland, ktorý je odtiaľto iba pár minút autom) a spoznávaním Varšavy (prečítajte si náš článok o tom, čo všetko sa dá vidieť a zažiť za 48 hodín vo Varšave) a máte pred sebou nádherný predĺžený víkend. Užívajte priatelia!

Prečítaj si tiež