Test na COVID-19 sa dá spraviť už aj priamo na letisku vo Viedni (Schwechat)

od jozo

Viedenské letisko prichádza s novinkou – možnosťou absolvovať test na COVID-19 (real-time PCR test, nie obyčajný rýchlotest) priamo na letisku pri prílete. Keďže v rámci aktuálnych obmedzení je potrebné preukázať sa po prílete na letisko Schwechat negatívnym nálezom na COVID-19 starším nie viac ako 4 dni (96 hodín) a rovnaké pravidlo platí pri prechode rakúsko-slovenských hraníc (platí pre vybrané skupiny osôb), môže to mnohým Slovákom prilietajúcim cez Schwechat spôsobiť nemalé problémy. Vďaka novinke tak môžu absolvovať real-time PCR test priamo na letisku, pričom výsledok je dostupný v priebehu 2-3 hodín.

Pri negatívnom náleze nie je potom potrebné absolvovať 14-dňovú štátnu karanténu (platí zatiaľ iba pre vybrané skupiny osôb) a môžete tak zároveň prekročiť rakúsko-slovenskú hranicu a vstúpiť na slovenské územie taktiež bez potreby absolvovať štátnu karanténu (opäť platí pre vybrané skupiny osôb). Pri pozitívnom náleze sa o ďalšie kroky starajú priamo rakúske úrady. Z testovania sú vylúčení cestujúci s existujúcimi príznakmi.

Službu poskytuje priamo na letisku súkromná firma Confidence DNA Analysen GmbH, ktorej laboratórium sa nachádza v Office Park 3 (priľahlá budova v letiskovej oblasti – dostupné pešo) na prízemí. Keďže ide o súkromnú firmu, je potrebné si za tento test zaplatiť, stojí aktuálne 190 eur. Na Slovensku stojí tento komerčný test 70 eur. Objednať sa dá na konkrétny čas priamo na telefónnom čísle +43 1 368 45 54 (zákaznícka služba hovorí po nemecky a anglicky) alebo e-mailom na adrese office@confidence.at.

Ako prebieha testovanie na COVID-19? Ako spoľahlivá je spomenutá metóda? Prečítajte si v tomto článku.

Aktuálne (platné k dňu 3.5.2020) viedenské letisko prevádzkuje lety do Dohy, Dortmundu Düsseldorfu, Frankfurtu, Hamburgu, Lisabonu, Minsku a Sofie. Toto sú destinácie, z ktorých sa aj Slováci vedia cez viedenské letisko dostať späť domov na Slovensko. Zoznam letov môžete sledovať na aktuálnych príletoch letiska Schwechat.

Prečítaj si tiež