Čarovná chalúpka uprostred Slovenska (recenzia)

od PR

Je začiatok decembra, piatok, vyrážame z Bratislavy, navigácia ukazuje rovných 250 km. Náš cieľ – dedinka Liptovská Osada (niekde na polceste medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom) a chalúpka v Gothale, kde si plánujeme cez víkend poriadne oddýchnuť. Úprimne netušíme, kam to úplne ideme, po celom týždni v práci máme toho dosť. Po príchode sme očarení dvomi momentmi – domčeky citlivo zasadené do okolitej prírody (žiadne presklené opachy) a personál, s akým sa už tak často na Slovensku nestretnete.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Gothal ako výraz má veľmi dlhé korene. Je to pôvodný názov Liptovskej Osady, ktorý dedinke dali benediktínski mnísi v roku 1288 a v preklade znamená ,,božie domčeky“.

Gothal je netradičný projekt – kĺbi oddych, šport a relax (neopozeraný moderný vodný svet) do jedného veľkého komplexu. Síce na svojom webe píšu „V Gothale nielenže dokonale vypnete, ale práve naopak, toto miesto vás naštartuje a nabije pozitívnou energiou“, no my sme si tu za víkend práveže perfektne oddýchli.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Keďže je po našom príchode už neskorý piatkový večer, šupneme do seba jeden drink na bare a vydávame sa zaspať do našej chalúpky. Chalupy sú každá iná (aspoň na prvý pohľad zvonka) a veľmi pekne pripomínajú slovenskú ľudovú architektúru, napr. neďaleký Vlkolínec. Čo sa mne osobne najviac páči – drevo a kameň sú základnými prvkami vo vnútri chatky. Je to omnoho útulnejšie ako sterilné hotelové prostredia. A tááá pohodlná posteľ a ticho 🙂 Oukej, na dnes ideme odkväcnúť 🙂

Sobota ráno – otváram oči, hecujem z postele aj Hanku a vydávame sa na raňajky. V tomto momente príde niečo, čo som nevidel na raňajkách v akomkoľvek ubytovacom komplexe na Slovensku už roky – domáca krupicová kaša (oh yeah, s grankom…) a na druhé ráno dokonca treska! 🙂 Síce sú to riadne netradičné pochúťky, ale garantujem vám, že toto boli prvé veci, po ktorých sa na raňajkách zaprášilo…

Cestou z raňajok (ktoré sa podávajú spoločne pre všetkých hostí v apartmánovom dome Smrek, ktorý máme vzdialený asi 30 m – haha, Hanka si omylom sadla ráno do auta, tak som sa z chuti zasmial) sa konečne zhlboka nadýchnem a už presne viem, že som opustil pracovnú Bratislavu. hostý vzduch, pokoj a okolitá príroda… milujem tento pocit, či už dorazíme do Vysokých alebo Nízkych Tatier, na Oravu alebo na Liptov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Rozmýšľame čo s načatým dňom, fakt sa nám nechce robiť nič priveľmi aktívne. Rozhodnutie je jasné, ideme omrknúť vodný svet. Už pri včerajšom príchode do Gothalu sme na križovatke videli veľkú nasvietenú budovu, takže nám bolo jasné, kam máme ísť. Zostali sme však milo prekvapení, keď sme vošli do vnútra – dorazili sme asi 9:50 bez toho, aby sme tušili, kedy otvárajú 🙂 Stačilo počkať 10 minút a užili sme si niečo, čo sme už dávno nezažili – obrovský vodný svet sme mali zrazu iba pre seba, kým neprišli prví hostia (asi tak za pol hodinku – ale ani mimo toho bol tento vodný svet na míle vzdialený od plného stavu).

Dostávam na ruku čipové hodinky, zhadzujem veci v šatni a okamžite skáčem do 25-metrového bazéna. Nie, že by som bol takým vášnivým plavcom, poctivo som predtým strčil špičku do bazéna, či nie je voda príliš studená (priznávam, som veľmi teplomilný tvor) a pri 28°C som si schuti zaplával – kedy inak by som mal totiž celučičký bazén sám pre seba?

…po 20 minútach ma to prestalo baviť, tak som sa prevalil do vedľajšieho relaxačného bazéna (35°C) s masážnymi tryskami 🙂 Do ruky prosečko – bublinky do hlavy aj do tela – užívam si vodnú masáž dlhé minúty… Veľa návštevníkov tu nie je, pýtam sa teda pána za barom, čím to je – cez týždeň býva že vraj pomerne prázdno (takže tip pre vás) a asi musel byť nejaký jarmok naokolo, že bolo tak pomenej ľudí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Nie, že by nám to prekážalo… to vôôôbec nie 🙂 Oddychujúc pri pohľade na ten úžasný strop (stačí tak málo a vytvorí to brutálny efekt) mi zrazu pípa alarm, že masáž. Chrbát stuhnutý, na masáži som nebol už večnosť. K tomu sauna – nie, že by som nejak extra dlho vydržal, ale po saune dokážem zaspať asi v momente… poznáte ten pocit?

Ale na dnes nás vo Vodnom svete Gothal čaká ešte jedna netradičnosť – simulácia Mŕtveho mora (floating). Je to neveľký bazén (cca 2,5 x 2 m) so slanou vodou z Mŕtveho mora. V Izraeli sme ešte neboli (je to ale našom bucket liste pomerne vysoko) a tak sme fakt zvedaví – ide sa sem bez plaviek (no problemo) a máte bazénik na hodinku iba pre seba. Skúšame si ľahnúť na hladinu a… tak netradičný pocit, že telo neskesá, ale skutočne ho slaná voda nadnáša, sme ešte nezažili! Najskôr sa hrbím, trocha ma z toho bolí krk a potom to vyskúšam – úplne sa uvoľním a jednoducho si ľahnem tak, akoby som ležal na posteli. Drží… fakt to drží. Ležíme tu s Hankou azda pol hodinu, totálne uvoľnení, mám pocit, že aj zadriemem. Takto nejak sa asi cítia astronauti v beztiažovom stave.

Keď kráčame z vodného sveta von (nemôžem zabudnúť inak pochváliť veľmi príjemný personál vo Vodnom svete, extra silný fén aj v mužskej šatni a odstredivku na plavky!), začína sa pomaly stmievať a to sme ešte neboli na lezeckej stene, vo fitku a nestihli sme ani bowling (snáď nabudúce). Ak patríte k aktívnejším ľuďom, je okolie Gothalu & Liptovskej Osady plné zaujímavých možností:

  • lyžovačka a hiking v Nízkych Tatrách alebo na Donovaloch (tie my moc nemusíme)
  • pre rodiny s deťmi Donovalkovo a Habakuky
  • pamiatková rezervácia zapísaná v UNESCO – Vlkolínec (ak ste neboli, rozhodne si sem dajte prechádzku)
  • Demänovské jaskyne (vrátane tej unikátnej ľadovej)
  • Hrad Likava či Blatnica
  • Letná bobová dráha Žiarce
  • Ovečkoland
  • Golfové ihrisko na Táloch

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

My sme sa rozhodli tento víkend aktívne oddychovať, tak si dávame prechádzku po okolí pomedzi chalúpky smerom k samotnej Liptovskej Osade. Pomaly sa stmieva, kráčame späť k chatke, otvárame fľašku červeného (dík Kati) a napriek tomu, že máme na chalúpke kuchynku a obývačku s TV, diaľkový ovládač nás ani nenapadne zobrať do rúk, užívame si to krásne ticho.

Večera v apartmánovom dome Smrek pri vianočnom stromčeku a stolíku pri okne je výborná, kombinujeme mäsko a makové šúľance 🙂 Zajtra je síce už nedeľa a víkend ubehol tradične rýchlo, no pri vzájomnom pohľade s Hankou vieme, čo bude nasledovať – bežíme do chalupy na poschodie, hádžeme sa do perín a užívame si luxusný spánok v nadštandardne pohodlnej posteli. Cesta domov na druhý deň už ubieha rýchlo a s úsmevom na tvári musíme skonštatovať, že takto príjemný a najmä oddychový víkend sme už dlho nezažili. Sem sa v 2019 určite vrátime…

PS: Chalúpky v Gothale sú menšie aj väčšie, pre páriky, partie aj rodinky s deťmi.

PS2: Zabudli sme sa spýtať na meno pána, ktorý nás obsluhoval počas raňajok aj večere – veľká pochvala a pozdrav, takto si predstavujeme služby na vysokej úrovni. Milý, vtipný, nevtieravý a úprimný prejav. Och áno, nech sa prídu slovenskí hotelieri inšpirovať, prosím 🙂

Fotogaléria

Prečítaj si tiež