Ako z 20 dní dovolenky vytĺcť 56 dní (v extrémnom prípade až 101) voľna? Podrobný návod na rok 2019

Aj vy už plánujete dovolenku na rok 2019? Ako najlepšie využiť všetky voľné dni a sviatky? Nerobte si starosti, pripravili sme pre vás podrobnými plán s odporúčaniami a tipmi, kam vycestovať. Naozaj sa dá z 20 dní dovolenky získať až 56 dní voľna v roku 2019? Dá, úplne pohodlne 🙂 Ak máte radi extrém, ukážeme vám aj spôsob, ako získať v roku 2019 až 101 dní voľna!

Na Slovensku máme celkovo 15 štátnych sviatkov pre rok 2019, z toho 4 pripadnú na nedeľu. Vychádzajme z predpokladu, že každý zamestnaný človek má k dispozícii 20 dní dovolenky (ak máte 33 rokov a viac, máte nárok na 25 dní voľna). Z toho časť počítame na väčšiu letnú dovolenku a potom prichádza ten pravý “challenge” – využiť síce čo najmenej dní dovolenky, ale užiť si čo najviac voľna. Tu je zoznam našich odporúčaní po jednotlivých mesiacoch spolu s konkrétnymi tipmi na destinácie, ktoré navštíviť!

Január 2019

1.1. (utorok) Deň vzniku Slovenskej republiky – štátny sviatok
6.1. (nedeľa) Zjavenie Pána (Traja králi) – deň pracovného pokoja

Naše odporúčanie: Zoberte si 3 dni dovolenky (2.1., 3.1. a 4.1.) a poriadne si oddýchnite po bláznivom Silvestri. Ak ste si zobrali aj na Silvestra voľno ešte z minuloročnej dovolenky, nastúpite takto do práce až 7.1.! V tomto prípade sa 3 dni dovolenky rovnajú presne 7 dňom voľna!

Tip na vycestovanie: Čo tak vysnívané Maldivy? Možno nám to nebudete veriť, ale Maldivy si viete užiť v cene dovolenky v Chorvátsku… Tu je návod, ako na to!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on


Zostatok dovolenky: 17 dní

Apríl 2019

19.4. (piatok) Veľký piatok – deň pracovného pokoja
22.4. (pondelok) Veľkonočný pondelok – deň pracovného pokoja

Naše odporúčanie: Zoberte si znova 4 dni dovolenky (15.4., 16.4., 17.4. a 18.4.) a zo štyroch dní dovolenky získate vrátane víkendov 10-dňové voľno!

Tip na vycestovanie: Čo tak poriadna lyžovačka v rakúskych alebo talianskych alpách? Síce sa už sezóna blíži ku koncu, ale práve “zatváračky” ponúkajú rozprávkové počasie a často sú skipassy v cene ubytovania.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 13 dní

Máj 2019

1.5. (streda) Sviatok práce – deň pracovného pokoja
8.5. (streda) Deň víťazstva nad fašizmom – deň pracovného pokoja

Naše odporúčanie: Máj je v roku 2019 ako stvorený na kombináciu s predĺženými víkendmi. Čo tak 4 dni dovolenky v dňoch 2.5. (štvrtok), 3.5. (piatok), potom 9.5. (štvrtok) a 10.5. (piatok) a máte dve 5-dňové voľná v tesnej kombinácii za sebou – stačí ísť pomedzi to iba dvakrát do práce. Za 4 dni spolu 10 dní voľna vrátane víkendov? No nezober to 🙂

Tip na vycestovanie: Azory! Ostrovy uprostred Atlantiku medzi Európou a Severnou Amerikou – úžasná príroda, autentickí ľudia, stále málo turistov a keďže Azorské ostrovy patria Portugalsku, stačí vám na vycestovanie občiansky preukaz. Inšpirujte sa pár našimi zábermi…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 9 dní

Júl 2019

5.7. (piatok) Sviatok svätého Cyrila a Metoda – štátny sviatok

Naše odporúčanie: Neberte si žiadnu dovolenku a užite si 3-dňový predĺžený víkend.

Tip na vycestovanie: Vydajte sa na Južnú Moravu, užite si cyklovýlet alebo len také potulovanie po lokálnych vinárničkách – Valtice, Lednice, Pavlov…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 9 dní

August + September 2019

29.8. (štvrtok) Výročie SNP – štátny sviatok
1.9. (nedeľa) Deň Ústavy Slovenskej republiky – štátny sviatok
15.9. (nedeľa) Sedembolestná Panna Mária – deň pracovného pokoja

Naše odporúčanie: Tento rok vyšlo to obľúbené dovolenkovo-sviatkové obdobie trocha nevýhodne, pretože z troch sviatkov padli dva na víkend. Nevadí, ušetríme aspoň dovolenkové dni – zoberte si jeden deň voľna (piatok 30.8.) a získate 4-dňový víkend 🙂

Tip na vycestovani: Čo tak stráviť jeden predĺžený víkend aj na Slovensku? Garantujeme vám, že sú na Slovensku miesta, o ktorých ste nikdy nepočuli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 8 dní

November 2019

1.11. (piatok) Sviatok všetkých svätých – deň pracovného pokoja
17.11. (nedeľa) Deň boja za slobodu a demokraciu – štátny sviatok

Naše odporúčanie: Tu bohužiaľ veľa toho nevymyslíme, ale predsalen by sme zobrali 1 deň voľna v štvrtok 31.10. a vznikne ďalšie štvordňové voľno.

Tip na vycestovanie: Pre niekoho mimo sezónu, pre niekoho ideálny čas, pretože sa nebudete s nikým tlačiť – vydajte sa do Benátok a na ostrovček Burano, na ktorom to vyzerá nejak takto…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 7 dní

December 2019

24.12. (utorok) Štedrý deň – deň pracovného pokoja
25.12. (streda) Prvý sviatok vianočný – deň pracovného pokoja
26.12. (štvrtok) Druhý sviatok vianočný – deň pracovného pokoja

Naše odporúčanie: Jasné – pondelok (23.12.) a piatok (27.12.) a za dva dni voľna máme 9-dňové voľno v období Vianoc, keď sa to každému najviac hodí.

Tip na vycestovanie: Utečte zo Slovenska do tepla – destinácia, ktorá nás dostala a chystáme sa ju navštíviť aj túto zimu – Maroko. Vynikajúca kuchyňa, iba pár hodín letu a dokonca si tu môžete aj zasurfovať!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jozef & hanka (@cestujemespolu) on

Zostatok dovolenky: 5 dní

Zo zostatkovej dovolenky (5 dní v prípade, že máte pod 33 rokov a 10 dní v prípade, že máte nad 33 rokov) si vyberte kedykoľvek si želáte – za 5 dní voľna v jednom spojitom týždni vám vyjde ďalších 9 dní voľna.

Ak sa necháte inšpirovať našimi odporúčaniami vyššie, viete vytĺcť z 20-dňovej dovolenky bežne zamestnaného človeka spolu až 56 dní voľna. Ak máte 33 rokov a viac, je to o ďalších 9 dní navyše (5 dní dovolenky + okolité víkendy), takže sa viete dostať až na 65 dní voľna. Tu sa naše seriózne odporúčania končia 🙂

Máme ešte jeden extrémny príklad, chceli by sme však upozorniť, že ide čisto o špekulatívnu záležitosť: V rámci zákonných možností je možné si dovolenku navýšiť o ďalších 18 dní voľna. Ako na to? Štyrikrát do roka môžete darovať krv (vždy s odstupom troch mesiacov), ak si to zoberiete v piatky alebo pondelky, vzniknú vám 4× 3-dňové voľná, spolu 12 dní, takže sme teoreticky na 77 dňoch voľna celkovo. Návštevu lekára (tzv. “P-čko) je možné čerpať 7-krát do roka a ošetrenia člena rodiny (tzv. “OČR-ka”) poskytne ďalších 7 dní voľna. Z týchto 14-tich “lekárskych” dní viete spájaním pokryť dva celé pracovné týždne, ak si ich spojíte s okolitými víkendami, vznikne vám 5 dní (cez týždeň) a 4 dni (okolité víkend), tzn. 9 dní voľna a to celé krát 2 = 18 dní voľna. Pozor, to sme už na 95 dňoch voľna a stále ešte štyri “lekárske dni” zostali, takže treba ich spojiť s víkendom a výsledok je ďalších 6 dní voľna… Takže, vo výsledku viete v roku 2019 vytrieskať teoreticky 101 dní voľna!

PS: vedeli ste, že priemerný pracujúci človek v produktívnom veku odpracuje ročne 1842 hodín? To sa nezdá tak veľa, keď sa však na to pozrieme z priemernej dĺžky života, v práci strávime tretinu nášho života!

Infografika z dovolenka.sme.sk

Naši kamoši z dovolenka.sme.sk prišli s taktiež zaujímavou infografikou – vo veľkej miere vyberali voľno podobne ako my, ale majú tam aj niekoľko iných alternatív: