Víza do Vietnamu: jednoducho a lacno

od hanka

Hneď na úvod jedno upozornenie – tento návod sa týka získavania víz pri príchode do Vietnamu letecky tzv. „visa on arrival“, ktoré je možné získať na letiskách v: Ho Chi Min City, Hanoi alebo Danang. Uvedené nefunguje pri príchode cez hranicu do Vietnamu po zemi.

Nám sa podarilo naraziť na letenku s AirAsia z Bangkoku do Ho Chi Min City = Saigonu za niečo okolo 30 EUR, a tak sme neváhali a kúpili. Okrem pohodlného presunu to pre nás znamenalo aj to, že si vieme víza vybaviť lacnejšie a rýchlejšie ako pri prechode cez hranice po zemi.

Pri prílete na niektoré z vyššie spomenutých medzinárodných letísk je možné si víza vybaviť hneď po prílete „visa on arrival“, najjednoduchším a najlacnejším spôsobom.

Čo je potrebné na získanie „visa on arrival“?

1.Approval letter = pozývací list

Approval letter alebo voľným prekladom „pozývací list“ je základ. Je to úradný, opečiatkovaný dokument vydaný vo Vietname, ktorý je predpokladom na to, aby ste pri príchode získali víza a údajne aj na to, aby vás vôbec pustili do lietadla, keď odlietate do Vietnamu (niektoré letecké spoločnosti si „approval letter“ vyžiadajú na nahliadnutie už pri odlete do Vietnamu). My sme si počas štúdia našich vízových povinností prebrázdili internet a dospeli sme k záveru, že to skúsime spôsobom odporúčaným na blogu „Čech ve Vietnamu„, ktorý poskytuje veľmi detailný a precízny návod, ako si zaobstarať víza pri prílete do Vietnamu, čo najlacnejšie.

Pre objasnenie „approval letter“ nie je samotné vízum, vízum získate až po prílete na letisku, keď si vystojíte rad, odovzdáte všetky podklady (aj approval letter) a zaplatíte 25 dolárov na osobu (za 1 mesačné vízum).  Approval letter je však list,  ktorý schvaľuje váš prílet do Vietnamu a to, že vám víza budú vydané. Ako spomíname vyššie, ide o úradný dokument, a teda nemôže byť nahradený napr. pozývacím listom od vašeho známeho z vietnamského bistra na „miletičke“.

Approval letter získate (ako ináč) prostredníctvom turistických sprostredkovateľských agentúr. Keď si do „google“ hodíte „vietnam visa on arrival“ prehliadač vám „vypľuje“ množstvo webstránok – niektoré sa tvária aj ako oficiálne stránky Vietnamskej vlády, ide však o stránky agentúr,  ktoré „approval letters“ sprostredkujú. Postup podľa našej skúsenosti je taký, že je potrebné si cez internet prostredníctvom takejto agentúry „approval letter“ kúpiť a následne si ho vytlačiť a pri ceste do Vietnamu sa ním preukazovať – niekedy aj na letisku pred odletom a po prílete pri žiadosti o vízum ho musíte odovzdať.

Hoci to tak možno, vyzerá podľa všetkého nejde o nejaký „čierny trh“ s pozývacími listami – z našej skúsenosti tieto „approval letters“ bez problémov akceptujú. Keďže sa ceny za „approval letters“ líšia, kľúčom je, nájsť tú najlacnejšiu agentúru na vydanie „approval letter“. Väčšina agentúr ponúkala „approval letter“ za cenu 18 dolárov pre 1 osobu. Tu sme si nechali poradiť už spomínaným blogom „čecha vo Vietname“, ktorý (ako sa zdá) má dlhoročnú skúsenosť s cestovaním do Vietnamu. Aj keď sme boli na začiatku veľmi skeptický a po zhliadnutí stránky http://cheapvietnamvisa.net/ ešte skeptickejší, keďže „approval letter“ bol za cenu 8 dolárov (pre osobu), riskli sme to a vyšlo to!

Stránka agentúry „Cheap Vietnam Visa“, cez ktorú sme si „approval letter“ objednali, vyzerá síce ako by z nej kričalo „pofuk“, ale bezkonkurenčná cena a spätná väzba od ďalších „cestovateľských špekulantov“ na stránke „čecha vo Vietname“ nás presvedčili to risknúť. Vyplnili sme jednoduchý formulár na stránke http://cheapvietnamvisa.net/, zaplatili cez PayPal 16 Dolárov (t.j. cena pre 2 osoby) a bolo. Už sme len čakali na email s naskenovaným „approval letter“. Sprocesovanie požiadavky na vydanie „approval letter“ trvá zväčša 2 dni, prípadne 1 deň ak si priplatíte za zrýchlený proces. Do 2 dní by vám mal prísť sken oficiálne vyzerajúceho listu v angličtine a vietnamčine s oznámením, že vám bol udelený pozývací list do Vietnamu.

Nie je výnimkou, že proces trvá niekedy viac ako 2 dni (hlavne počas vietnamských sviatkov). V našom prípade to boli 4 dni. Na tretí deň sme začali byť trošku nervózni, a tak sme kontaktovali  „čecha vo Vietname“ prostredníctvom jeho facebook stránky. Do pár hodín zareagoval a sľúbil, že Vietnamcov v agentúre pourguje, z čoho usudzujem, že napriek jeho tvrdeniam o tom, že nie je spriaznený s nejakou agentúrou, istá spolupráca tam asi existuje 🙂 . Všetko však zariadil a list nám na ďalší deň prišiel. Preto odporúčame nespoliehať sa na dvoj-dňovú lehotu, ktorú stanovujú agentúry na vybavenie „approval letter“, ale nechať si pri vybavovaní časovú rezervu.

Zásadné je skontrolovať správnosť vašich údajov na „approval letter“. Netreba sa zľaknúť, ak na dokumente bude viac ľudí. V našom prípade nás tam bolo asi aj 15 ľudí. Práve preto je „approval letter“ lacnejší,  nakoľko ho vybavujú hromadne. Pokiaľ by šlo o nejakú ochranu osobných údajov, to už je druhá vec…tam treba oči riadne prižmúriť. Na „approval letter“ je vaše meno, priezvisko, číslo pasu, dátum narodenia a dátum odkedy – do kedy je „approval letter“ platný. Je nevyhnutné, aby boli všetky údaje správne a korešpondovali s vašimi údajmi v pase. Ak je v niečom chyba alebo preklep, treba na to agentúru okamžite upozorniť, aby údaje opravila, inak riskujete, že „approval letter“ nebude akceptovaný.

Ak sú údaje správne – super! Prvý a zásadný krok k získaniu víz do Vietnamu prostredníctvom „visa on arrival“ máte vyriešený. Zvyšok je už pohodička, ako v prípade vybavovania víz na letisku v iných krajinách.

Na stránke „čecha ve Vietnamu“ sa dočítate, že niektoré letecké spoločnosti mali s „approval letter“ v naskenovanej podobe problém. Vraj ich už akceptujú aj väčšie letecké spoločnosti (Air France, Etihad), ale ak letíte dlhším letom (nie lokálnym low costovou napr. AirAsia) odporučila by som overiť akceptáciu naskenovaných „approval letter“ priamo u leteckej spoločnosti. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že pri lete z Bangkoku do Ho Chi Min City s AirAsia si náš „approval letter“ pri odbavovaní batožitny vypýtali, skontrolovali a všetko bolo v poriadku, čiže AirAsia neni v tomto problém.

Prvá strana „approval letter“ na ďalších stranách sú mená jednotlivých žiadateľov a osobné údaje

2. 2x fotografia tváre (cca pasový formát)

Nezabudnite mať so sebou v príručnej batožine (t.j. nie v odbavenej batožine, ktorú dostanete až po tom ako získate víza a prejdete imigračnou kontrolou). Ak fotku nemáte nie je to síce veľký problém, keďže vietnamskí policajti vás radi za poplatok 5 dolárov odfotia. Zbytočne minuté peniaze, hlavne keď nosíte minimálne 10 vyhotovení fotiek pasového formátu so sebou práve pre tieto príležitosti 🙂 – osobná skúsenosť.

Ľudia často riešia, aký má byť rozmer fotky. Nie je to až tak podstatné pre účely vietnamských víz. Úradníci vám zoberú asi akúkoľvek fotku tváre menších rozmerov. Náš pasový formát nebol problém.

3. Cestovný pas

Pas by mal byť spravidla platný 6 mesiacov po návrate z krajiny (pravidlo pri väčšine krajín).

4. Formulár

Hneď po tom ako vystúpite z lietadla na vietnamskom letisku sa choďte postaviť do radu na „visa on arrival“. Pri okienku odkiaľ sa na vás už usmievajú vietnamskí úradníci si zoberte formulár a počas čakania ho vyplňte. Ide o štandardné otázky, s ktorými nebudete mať problém. Jediné čo vás môže zaskočiť je otázka na „typ pasu“ – tu sme vyplnili „ordinary“ (t.j. obyčajný) zrejme chcú vedieť, či nejde napr. o diplomatický pas. Je potrebné vyplniť aj kolónku „adresa vo Vietname“. Ak ešte nemáte zarezervované ubytovanie, niečo tam pre istotu vyplňte, aby to zbytočne neriešili. My sme napísali názov hotela, ktorý sme náhodou našli na booking.com, hoci sme v ňom ubytovaní neboli – nie je to problém, treba len niečo vyplniť.

Vyplnenie formuláru je otázka pár minút, zatiaľ čo vystojíte rad.

1-IMG_9763

Čakanie na víza 

Keď sa dostanete k okienku, všetky tieto dokumenty odovzdáte, sadnete si a čakáte, kým zavolajú vaše meno. Treba byť ostražitý, lebo vaše meno s vietnamským prízvukom nemusí znieť ako vaše meno :). Dĺžka doby vybavenia vašej žiadosti môže byť rôzna. My sme stáli v rade asi 20 minút a na vízum sme čakali asi 15 minút, čo bolo super rýchle, nakoľko sme očakávali minimálne hodinový proces. To sa však vraj líši od toho, koľko lietadiel a žiadateľov o „visa on arrival“ pristane v tom čase na letisku.

5. Poplatok 

Keď zavolajú vaše meno, v okienku zaplatíte 25 dolárov na osobu, ak žiadate o 1 mesačné víza. Treba mať pripravenú presnú hotovosť inač vás čaká naháňanie bankomatov, čo môže byť problém. Podľa našich informácií je možné platiť len v dolároch – vietnamské dongy neberú. Cena za troj/šesť mesačné víza je samozrejme vyššia, ale aj tieto víza sa dajú vybaviť „on arrival“.

Treba sa teda vyzbrojiť dokumentami a trpezlivosťou a všetko by malo ísť hladko. Aspoň to bola naša skúsenosť.

Sumár

  • „approval letter“ začnite vybavovať v dostatočnom predstihu – nakoľko lehota 2 dní na jeho vydanie nemusí byť striktne dodržaná.
  • skontrolujte si údaje na „approval letter“ – údaje musia korešpondovať s údajmi na pase! Zároveň si nechajte dostatok času, ak by vaše údaje na dokumente neboli správne, aby ste stihli agentúru upozorniť a získať nový dokument.
  • „approval letter“ je potrebné si vytlačiť už pred odletom (nám stačilo čiernobielo) – nespoliehali by sme sa na to, že ho máte v elektronickej podobe.
  • je pravdepodobné, že na „approval letter“ budú aj iní ľudia okrem vás – je to v poriadku.
  • „approval letter“ môžu kontrolovať už na letisku pred odletom – majte ho pri sebe.
  • všetky potrebné dokumenty aj napr. fotky, approval letter majte pri sebe, nakoľko v odbavenej batožine vám budú pri vízovej procedúre na nič.
  • majte pripravenú presnú sumu v dolároch – podľa dĺžky víz, o ktoré žiadate.

Ak sa rozhodnete riešiť víza do Vietnamu týmto spôsobom – odporúčame si pozrieť aj detailný návod na stránke http://cechvevietnamu.cz/nejlevnejsi-viza-do-vietnamu – v našom prípade to fungovalo 🙂 tak držíme palce a šťastnú cestu!

 

Prečítaj si tiež