TEST: Ako fotí bezzrkadlovka Olympus OM-D E-M10 Mark III? Vyskúšali sme ju na plno!

od jozo

Keď sme nedávno sedeli z rakúskom mestečku Baden na najväčšej európskej fotovýstave LaGacilly (fotoreportáž si môžete pozrieť tu), pri podvečernom posedí pri vínku s ostatnými novinármi a blogermi z rôznych krajín sme zostali príjemne prekvapení po zistení, že 6 z 9 blogerov malo so sebou na takýto trip zbalenú bezzrkadlovku Olympus OM-D v rôznych verziách. Neváhali sme sa na dva týždne sme v plnom nasadení vyskúšali model E-M10 Mark III. M10-ku sme zobrali na predĺžený víkend do Benátok a tak trocha odvážne aj ako záložný fotoaparát na svadbu. Ako to celé dopadlo?

„To máš foťák ešte na film?“

…spýtal sa ma známy, keď videl, čo držím na svadbe v ruke. Olympus OM-D E-M10 Mark III je dostupný v čiernej a striebornej farbe a práve v striebornej pôsobí krásnym retro výrazom. Mnohým sa to nemusí páčiť, mne osobne sa práve tento „retro-feeling“ nadmieru páči. Tretia generácia M10-ky cieli na začínajúcich fotografov, ktorí sa chcú vo svojich skilloch posunúť ďalej. Veselo sme sa pustili do testovania a sám som bol zvedavý, čo so mnou spraví prechod z poloprofesionálnej zrkadlovky Canon EOS 6D Mark II na tohto drobca 🙂

Nemám veľké ruky, takže mi tento foťáčik perfektne padol do ruky. Čierna koženka pridáva emócie k retro štýlu. Ovládanie mi pripomína prácu s profesionálnymi zrkadlovkami, takže ak ste už pracovali s lepším foťákom, nebudete mať ani vy najmenší problém sa do pár minúť zoznámiť. Čo nie úplne chápem sú poschovávané režimy v rôznych prepínačoch, osobne by som ich zjednotil všetky do jedného menu (scénické SCN, režimy AP či ART). Dá sa tu síce do sýtosti vyhrať, len treba stále prepínať. Veď len scénických režimov je cez 20.

Umelecké režimy (ART) sú priveľmi subjektívne na hodnotenie. Všetky pokročilejšie režimy (AP) však rozhodne vyskúšajte – vyblázniť sa tu môžete s dvojitou expozíciou, HDR snímaním, panorámou či nočnými zábermi s dlhými svetelnými líniami. Ak s fotografiou začínate a nie ste si istý, kam správne zaostriť, je tu výborná funkcia Focus Bracketing – Olympus spraví tri zábery s rozdielnym zaostrením a vy si môžete vybrať tú najkrajšiu. Mojom najobľúbenejšou funkciou z AP režimov sa však stal AE Bracketing – tento režim vytvorí tiež tri fotografie naraz, každú však s inou svetelnosťou (ostriaci bod sa nemení). Často tak objavíte, že práve práca so svetlom robí z fotky miestami umelecké diela.

Táto foto vznikla vďaka AF Bracketingu – bez neho by mi nenapadlo zvoliť takúto expozíciu, v tomto prípade sa mi to osobne páči.

Tichý režim (oceníte na svadbách, koncertoch, pri prejavoch…) je tiež šalamúnsky schovaný, očakával by som jeho intuitívnejšie umiestnenie a možnosť použitia s akýmkoľvek fotografickým režimom. Celkovo je však ovládanie dostatočne intuitívne, aj viacsmerovému tlačidlu sú jasne priradené funkcie, ktoré počas fotenia najčastejšie potrebujete (nastavenie citlivosti ISO, bod ostrenia, časovač či blesk). Telo je vyrobené čiastočne z kovu, nie je však utesnené, takže pozor na dážď.

OLED displej je dostatočne veľký (3-palcový) a jasný, aby ste aj na priamom svetle videli všetko, čo je treba. Je výklopný smerom hore a dole, takže sa s ním komfortne robia podhľady a nadhľady. Hľadáčik je elektronický, mne osobne to nerobí úplne najlepšie pri dlhom pohľade do takéhoto typu hľadáčika, takže som sa snažil fotiť čím viac pohľadom priamo na displej. Keď sa už okom priblížite k hľadáčiku, hlavný displej sa vypne a zapne sa obraz práve v hľadáčiku. Má to miernu nevýhodu pri ovládaní dotykového displeja prstom, že si občas Olympus zmýli vaše približujúce sa oko a prst, ktorým ovládate displej 🙂 Ale to je naozaj drobnosť. Aktualizácia: snímač priblíženia (automatického prepnutia) je možné v menu vypnúť.

Čo však nie je drobnosť je výdrž batérie – ak radi fotíte veľa, prípadne je fotografia vašim vášnivým hobby, hneď pri zakúpení odporúčame investovať do druhej batérie. Celú svadbu na jedno nabitie napríklad týmto modelom nedáte… A ešte jedna drobnosť a už s konštruktívnou kritikou na chvíľu skončím, je použitie statívu – pätka statívu bráni vybratiu batérie a SD karty, takže ak časo fotíte na statíve a pätku máte prakticky stále na foťáku, tu musíte počítať s tým, že ju budete musieť dávať pri vyberaní SD karty hore-dole.

A post shared by cestujemespolu (@cestujemespolu) on

…tak ľahučké objektívy

Deň pred cestou do Benátok sme sa rozhodovali, akú foto-výbavu zbalíme. Povedali sme si, že budeme plne dôverovať Olympusu a tak sme zobrali M10-ku a k nej dva objektívy – Olympus M.Zuiko ED 14-150 mm f/4.0-5.6, čo v prepočte na FF znamená viac ako slušne univerzálnu 28-300-ku a Olympus M.Zuiko 45 mm f/1.8, čo je v prepočte na FF konštantná portrétová 90-ka. Okrem toho, že sú tieto objektívy v porovnaní s ich FF súrodencami niekoľkonásobne lacnejšie (čo je veľká výhoda celého Micro 4/3 systému), sú najmä perfektne ľahké. Výmena objektívu je otázkou pár sekúnd a najmä pri cestovaní je to argument, ktorý ocenia vaše kríže. Verte nám, že vieme, o čom hovoríme. Čisto pre porovnanie (aj keď z kvality foto-výstupu nie objektívne porovnateľné) – Olympus M.Zuiko ED 14-150 mm váži 285 gramov, náš Tamron 70-200 mm F2.8 DI VC USD G2 váži 1,5 kg! A rovnako aj objem, ktorý v batožine objektívy Olympusu zaberajú, dáva veľkú výhodu najmä pri low-costovom cestovaní iba s príručnou batožinou. Mimochodom, samotné telo váži iba 362 gramov, takže s cestovateľským tele objektívom ste niekde okolo 640 gramov – paráda.

Testovaný foťák s nasadeným tele-objektívom 14-150 mm (ekvivalent 28-300 mm pri prepočte na FF).

Poďme fotiť!

Výhoda bezzrkadloviek je jasná – na displeji sa vám obraz exponuje podľa aktuálnych nastavení. Takže to, čo vidíte na displeji, na 95% dostanete aj vo výslednej fotografii. To je perfektné najmä v prípade, že s fotografiou začínate a stále nemáte v ruke ešte všetky parametre expozičného trojuholníka – čas, clona, ISO.

Milujete cestovanie a fotografiu súčasne? Práve fotograf je jeden z TOP zamestnaní, ak hľadáte slobodu na cestách.

Skúšate, skúšate a priamo na displeji vidíte výslednú expozíciu ešte pre cvaknutím. Čip má fyzické rozlíšenie 16 Mpix, ale dávno sú preč časy, kedy sa výrobcovia predháňajú v množstve megapixlov a čoraz viac používateľov tomu aj reálne chápe (aspoň dúfame). Všetky detailné technické parametre M10-ky tretej generácie nájdete na oficiálnej stránke.

Ak nefotíte akčné, prípadne dynamickejšie zábery, asi ani nepostrehnete o niečo pomalšie ostrenie. V porovnaní so starším súrodencom by malo byť práveže rýchlejšie, v porovnaní so zrkadlovkou zaostáva. Najmä v prípade kontinuálneho ostrenia som mal pocit, že M10-ka tak trocha nestíha. Pri všetkých ostatných situáciách (najmä na cestách) je ostrenie dostatočne rýchle a presné, napr. domorodcov pri ich činnostiach krásne ostro nafotíte. Sériové snímanie je super rýchle (cez 8 snímkov za sekundu), takže sa nemusíte báť, že nezachytíte dôležitý moment.

Nevýhodou menšieho čipu (Micro 4/3) je jeho fyzická veľkosť (v diagonále polovičná v porovnaní s FF), takže si treba dať pozor na množstvo okolitého svetla. ISO 640 považujem pri tomto foťáku sa takú rozumnú hranicu, pri ktorej šum na fotke nebude vôbec cítiť a ešte aj pri ISO 1600 mnohým nebude ani trocha prekážať.

Fotografia z interiéru kostola.

Vyššie ISO už však smeruje k vyššiemu šumu, takže treba siahnuť po svetelnejších objektívoch. Zostal som však príjemne prekvapený, že aj svadbu v kostole (bol som záložným fotografom) zvládol Olympus relatívne v pohode.

Inak, ISO je štandardne nastavené na 200 (dá sa manuálne prepnúť na režim Low = 100), ale lepšiu kvalitu fotiek dosahuje práve na 200-ke. Fotografiám z interiéru (byt, dom) trebalo v postprocese mierne zdvihnúť expozíciu a práve v prípade interiérových a horších svetelných podmienok odporúčam mierne podexponovať, fotiť do RAW-u a potom v postprocese dotiahnuť do krásy. Opačne to však nie úplne funguje – z prepálenejších miest už toľko ani z RAW-u nezachránite.

A post shared by cestujemespolu (@cestujemespolu) on

Olympus OM-D E-M10 Mark III zvláda 4K video, to sme bohužiaľ nemali veľmi čas vyskúšať, tak snáď niekedy nabudúce, sorry… Čo sme však veľmi ocenili, že je 5-osá stabilizácia, ktorej účinok pocítite najmä pri objektívoch s väčšou ohniskovou vzdialenosťou (či už portrétnych alebo tele). Olympus tak výrazne pomáha redukovať pokazené zábery kvôli roztrasenej ruke. 121-bodový AF systém funguje na princípe vyhodnotenia kontrastu, takže pri výrazne kontrastnejších scénach (napr. tmavý objekt s výrazne svetlým pozadím) sa foťák trocha vytrápi, treba mu dať pár sekúnd, rekomponovať a dobrý výsledok objavíte čoskoro. Perfektne funguje detekvia tváre, teda hneď ak niekoľkých naraz. Ak radi fotíte ľudí v ich prirodzených činnostiach, oceníte sledovanie objektu s automatickým preostrovaním.

Najnižší čas mechanickej závierky je 1/4000s, pri elektronickej závierke (funguje v Tichom režime) klesne dokonca na 1/16 000s. Škoda, že sa elektronická závierka nedá aktivovať aj v iných režimoch. Inak som vôbec nespomenul blesk – pretože som ho ani raz nepoužil 🙂 Vždy sa vďaka bohatým funkciám dalo s fotkou vyhrať bez potreby prisvetlenia.

Čo som však s veľkou obľubou používal, bolo pripojenie foťáku cez Wi-Fi k mobilu cez appku Olympus Image Share.

A to nie len na prezeranie a sťahovanie fotografií, ale najmä ako vzdialený ovládač napr. pri selfie fotkách zo statívu z dlhšej vzdialenosti. Presne takto vznikol napr. aj tento záber:

Výsledné pocity?

Viac ako len pozitívne. V tak malom tele (a najmä hmotnosti) sa skrýva poriadna nádielka funkcií a výkonu, čo je ideálna kombinácia na cestovanie. Za štyri dni v Benátkach, počas ktorých nám visel obom na krku, nebola jediná fotografická situácia, s ktorou by si nebol poradil. Pre nás najmä netradičný pomer hmotnosti a kvality fotografií je na nadštandardne vysokej úrovni. Olympus OM-D E-M10 Mark III je fotoaparát zameraný na začiatočníkov a hobby fotografov – množstvo funkcií (ktoré majú až pokročilejšie zrkadlovky) v kombinácii s priamo exponovaným obrazom umožňuje rýchlejšie sa ponoriť do tajov kvalitnej fotografie a skúšať aj komplikovanejšie režimy (napr. viacnásobnú expozíciu).

Pozitívna je aj cena – nie len za samotné telo, ale aj objektívy, ktoré si budete časom určite chcieť dokúpiť. Samotné telo dnes kúpite za sympatických 649 eur so 75-eurovým cashbackom. Ak hľadáte kompakt/bezzrkadlovku na cesty, nebojte sa ísť do tohto modelu, aj keď ste s Olympusom ešte nikdy nepracovali! Práve naopak, budete veľmi príjemne prekvapení. Jediné, čo ma osobne mrzí, je výdrž baterky, na ktorú som musel stále myslieť. Ale to je daň všetkých bezzrkadloviek… Olympus, good job!

Prečítaj si tiež