Ako zálohovať fotky z dovolenky tak, aby ste o ne nikdy neprišli? (časť I.)

od PR

Poznáme to všetci – prídeme z dovolenky/výletu a sme leniví čo už len pretriediť tie gigabajty fotiek. Časom sa fotky kopia a zrazu ich je príliš veľa na to, aby v nich bol poriadok, nehovoriac o zálohe. Stalo sa vám však už, že ste o fotky z nejakého dôvodu prišli? Nám áno. Viackrát.

Najviac cestovatelia zálohujú na externý pevný disk

Zrealizovali sme rýchly prieskum kedzi našimi čitateľmi – boli sme zvedaví, ako zálohujú ľudia svoje fotografie. Spôsobov je dnes pomerne veľa – pamäťové karty, externý pevný disk, CD/DVD, NAS (sieťové úložisko), cloud (napr. Google Drive, OneDrive, Dropbox a pod.)… Prieskum ukázal to, čo sme predpokladali:

Najviac ľudí (46%) zálohuje svoje dáta na externý disk – tie sú dnes cenovo dostupné, intuitívne používateľné (pripojíte ich ako USB-čko a jednoducho používate ako ďalší disk). Približne 6% ľudí nezálohuje vôbec, čo je síce pomerne málo, na druhej strane sú práve títo používatelia vystavení najväčšiemu riziku. CD a DVD disky sú na ústupe (6%), výrazne sú využívané cloudové služby (28%), sieťové úložiská (NAS riešenia) sú využívané vcelku pomenej.

Ako správne zálohovať?

Ak cestujete často alebo radi fotíte, narazíte postupom času na pomerne zaujímavý problém – ako zálohovať gigabajty terabajty fotografií tak, aby ste ich mali aj za 5-10 rokov po ruke a boli si istý, že ste o nič neprišli? Podobnú dilemu sme dlho riešili aj my, trvalo nám pár týždňov, kým sme dospeli k riešeniu, ktoré je podľa nás v dnešnej dobe ideálne na zálohu veľkého množstva fotiek.

Uvažovali sme približne takto

Kedysi boli s veľkou obľubou využívané CD-čka a DVD-čka ako zálohovacie riešenia. Pri neopatrnej manipulácii sa však môže disk ľahko poškrabať, nehovoriac o tom, že dnes už CD a DVD mechaniku má len pomenej používateľov. Za pár rokov bude toto médium úplným prežitkom a dostať sa potom k fotkám/videám bude náročné. CD/DVD vylučujeme.

Pamäťové karty a externé pevné disky sú v obľube – sú rýchle, s dostatočnou kapacitou a cenovo dostupné. Externý pevný disk s kapacitou 1000 GB (1 TB) kúpite v cene cca od 50 Eur. Z technologického pohľadu je princíp ich fungovania podobný, dáta sú pomerne bezpečne uložené. Bohužiaľ sa nám už však stalo aj to, že nám zrazu odišiel externý pevný disk (boli tam fotky za posledných za 5 rokov). S pomerne veľkým strachom sa nám dáta podarilo obnoviť, tak sme ich pre istotu skopírovali aj na ďalší externý disk. Takže sme sa dostali k zálohe zálohy na ďalšom pevnom disku. A vznikol chaos.

Ako vyriešiť problém, že sa s daným zálohovým médiom niečo fyzicky stane? Odpoveďou môžu byť externé cloudové riešenia (Google Drive, OneDrive, Dropbox), ktoré dnes doslova za pár dolárov ročne ponúkajú stovky až tisícky gigabajtov úložného priestoru s tým, že sa nemusíe obávať o dostupnosť svojich fotografií. Predsalen spoločnosti ako Google, Microsoft či Amazon pracujú s inými serverovými technológiami. Jedina (a vcelku markantná) nevýhoda tohto riešenia je fakt, že vaše súkromné fotografie sú fyzicky uložené niekde na serveri mimo našu krajinu, dokonca mimo náš kontinent a vy nemáte nad nimi kontrolu. Toto sa nám veľmi (zatiaľ) nepáči.

Ako najrozumnejšie riešenie, do ktorého je však potrebné na úvod mierne zainvestovať, je NAS (Network Attached Storage) – sieťové dátové úložisko. NAS si môžete predstaviť ako o niečo väčšiu škatuľku v porovnaní s externým diskom, ktorú pripojíte do vašej domácej siete (k Wi-Fi smerovaču), vložíte do neho typicky 1-4 pevné disky, prejdete rýchlymi nastaveniami a hneď máte celú kapacitu dostupnú v podobe sieťového disku (cez PC, mobil, tablet…). NAS existujú vo verzii od 1-šachtového riešenia (do ktorého vložíte jeden pevný disk) až po 4-šachtové riešenia pre potreby domáceho používateľa – bude mať kapacitu 4 pevných diskov, tzn. štvornásobnú kapacitu.

My sme sa približne pred pol rokom rozhodli pre Synology DS216play – sieťové úložisko, do ktorého môžete vložiť 2 bežné pevné disky. Zvolili sme 2x pevný disk WD Red 3 TB (špeciálne určené na 24/7 prevádzku v NAS zariadeniach), tzn. mali sme pôvodne k dispozícii 6 TB úložného priestoru, ktorý sa z pohľadu sieťovej jednotky tváril ako jeden disk. Tým sme vyriešili problém dostatočne veľkej kapacity, ktorú máme zároveň doma (v porovnaní s externými cloudovými riešeniami). Výhodou NAS riešení s minimálne 2 pevný diskami je, že nemusíte dva disky spojiť do jednej spoločnej kapacity (2x 3 TB = 6 TB), ale môžete zvoliť napr. RAID 1 riešenie, ktoré spraví identickú kópiu prvého disku na druhom. Áno, prídete tak o polovicu kapacity, tzn. v našom prípade budeme mať z dvoch 3 TB diskov stále kapacitu iba 3 TB, ale všetky zálohované dáta sú ešte raz zálohované 1:1 na ďalšom pevnom disku. Tým sa elegantne vyhneme situácii, ktorá sa nám raz už stala – keď nám odišiel externý pevný disk a skoro sme prišli o všetky fotky. Čo v prípade, že odíde aj jeden z diskov v NAS? Stačí ho vybrať, kúpiť nový, vložiť a fungujete ďalej – NAS za vás automaticky zálohu z druhého disku presunie späť na prvý. Náš tip: Aktuálne (júl 2019) je v akciovej cene jednošachtový model Synology DS119j za 99 eur!

Uf. Ideálne (aspoň pre nás) zálohovacie riešenie sme teda už našli, teraz ho môžeme skúsiť využiť na maximum. Obrovská výhoda NAS riešení v porovnaní s externými diskami je, že poskytujú množstvo funkcionalít navyše. Aké? Čo nám vyhovuje najviac:

  • Umožňujú nastaviť automatické zálohy (PC, Mac, mobil, tablet) – tzn. všetky zariadenia v domácnosti máte zálohované. Automaticky. Nie len fotky z dovolenky, ale všetko.
  • Dostupnosť súborov 24/7 odkiaľkoľvek na svete – všetky fotky, videá, ale aj ľubovoľné iné súbory (napr. z práce) sú dostupné kedykoľvek a odkiaľkoľvek cez webový prehliadač. Stačí na to internetové pripojenie.
  • Externá kapacita pre mobily – z domáceho NAS môžete streamovať audio a video (dokonca v 4K rozlíšení) na mobil alebo TV. Takže celú vašu zbierku filmov máte prakticky stále pri sebe a nemusíte stále niečo mazať, lebo nemáte dostatok pamäti v mobile.

V ďalšej časti seriálu sa vrhneme na detailný pohľad na možnosti, ktoré Synology DS216play ponúka.

Prečítaj si tiež