Martin Alušík: Zoberte svoju motorku do skutočného terénu

od Milan Dzilsky

Je málo miest, kde na ploche 27 hektárov natrénujete všetko možné. Od spevnených asfaltových povrchov cez šotolinu, piesok, štrk, trávu, až po vodnú priekopu. Jedným z takých miest je „ 27 hektárov zábavy“, v preklade BMW Enduro Park Hechlingen v Nemecku.

04_bmw-enduro-parkAreál vlastnený viac než 20 rokov firmou BMW A.G. ponúka nekonečné množstvo možností tréningu a prípravy. Plánujete dostať svoj stroj čo najviac pod kontrolu, naučiť sa ho dokonale ovládať? Chcete sa pripraviť na ďalekú cestu a neviete ako? BMW Enduro Park je to pravé miesto.

03_bmw-enduro-parkKurzy, tréningy, workshopy a školenia sú zamerané snáď na všetky možné smery spojené s jazdou na motocykli a cestovaní na ňom. Kvalita kurzov je garantovaná špičkovou jazdeckou ako aj pedagogickou úrovňou inštruktorov, ktorí pochádzajú z motocyklového sveta. Mnohí z nich sú šampiónmi v motokrose, endure, cestných motocykloch. Jednoducho sú to profíci, externe pracujúci pre BMW Motorrad. Procedúrou zdokonaľovania parkom prejde niekoľko stoviek záujemcov ročne, termíny sú beznádejne vypredané rok dopredu. Po niekoľko mesačných prípravách sa podarilo získať termín dvojdňového intenzívneho kurzu pre slovenskú skupinku. Mali sme už osobnú skúsenosť z minulosti, absolvovali sme dvojdňový intenzívny tréning, vedeli sme do čoho ideme.

02_bmw-enduro-parkNemecká dokonalosť, precíznosť a poriadok na vás pozerajú z každej strany. Park ponúka možnosť absolvovať tréning na prenajatom motocykli, čo v účastníkovi odbúra blok poškodenia vlastnej motorky. Funguje to dokonale. Na výber je celá flotila endurových motoriek z
produkcie BMW, počnúc 650- tkou až po vlajkovú loď R 1200 GS Adventure. Samozrejme sú to všetko aktuálne vyrábané modely. Nestane sa vám, že budete jazdiť na motocykli, ktorý už nie je v aktuálnej produkcii. Na prenájom nie sú len motorky, ale môžete si prenajať aj celú jazdeckú výstroj. Ako viete jej kompletná váha nieje malá a letecké spoločnosti si za nadváhu účtujú nemalé sumy.

Súčasťou zázemia parku je aj malý BMW obchod priamo v parku. Kvalita sociálnych zariadení, šatní ako aj spŕch je nadštandardná, keď si uvedomíme, že všetko je v kameňolome. Veľký dôraz sa kladie na bezpečnosť účastníkov, ktorí sú o všetkom oboznámení na brífingu ešte pred začatím kurzu. Po jeho ukončení rozdelia inštruktori účastníkov do skupín, podľa úrovne jazdeckých schopností a show môže začať. Motorky sú zoradené do nechutne rovnej lajny, označené menom jazdca, natankované, pripravené. Ide sa na plac.

Celodenné jazdenie je prerušované pravidelnými bezpečnostnými prestávkami na kávičku a koláčik. Po celodennom jazdení sa človeku pýta niečo dobré k jedlu. Večera soločná, v neďalekej dedinke Hechlingen, kde vás oboznámia s celou paletou možností, ktorú enduro park ponúka.

Druhý deň luxusného jazdenia končí spoločným odovzdávaním diplomov o absolvovaní kurzu. Ako malý bonus dostane každý účastník aj farebné tričko s logom Enduro Parku. Farba tričiek je každý rok iná. Skvelé tréningové prostredie, špičková metodika, dokonalé stroje, kompletné zázemie. Sen? Nie, realita v BMW Enduro Parku Hechlingen. Cena dvojdňového kurzu 620 EUR s DPH pri prenájme R 1200 GS zahŕňa prenájom motorky na dva dni, profesionálneho inštruktora, stálu servisnú službu, stravu počas tréningu vrátane spoločnej večere a nealkoholické nápoje.

Autor: Martin Alušík

Prečítaj si tiež