Koľko stojí dvojtýždňová dovolenka s karavanom v Taliansku?

od jozo

V máji 2022 sme sa vydali na našu štvormesačnú cestu karavanom (#karavankarol) po Európe. Prvé dva týždne sme strávili v Taliansku a túlali sme sa po východnom pobreží – od Benátok cez Cesenatico (nad Rimini), Pescaru až po Vieste, do ktorého sme sa zaľúbili 🙂 Karavaning (či už s prívesom alebo veľkým autokaravanom) naberá čoraz viac na obľube. A keďže sa nás ľudia často pýtajú, koľko stojí dovolenka s karavanom, prinášame prehľad nákladov počas našej dvojtýždňovej cesty po Taliansku. Zapisovali sme všetko – mýto, tankovanie, stravovanie, camping, drogériu, drinky… aby ste férovo videli, čo skutočne dovolenka s karavanom stojí.

Všetky naše skúsenosti s karavaningom si môžete prečítať v článkoch v sekcii Karavaning

Rozpis nákladov na dvojtýždňový výlet karavanom v Taliansku

 • 550 € – jedlo a pitie – približne polovicu času sme si varili (takže bežné nákup v obchodoch – často sme mali pocit, že potraviny v Taliansku sú lacnejšie ako na Slovensku) a druhú polovicu času sme skúšali domáce reštiky, bistrá, kaviarničky a bary. Dopriali sme si drinky (kávičky, aperol spritz), lokálne raňajky, ale radi vybehneme aj na domáci rybí trh a grilujeme si pred karavanom.
 • 60 € – drogéria a drobné nákupy v lekárni
 • 10 € – výmena ventilu na pneumatike 🙂
 • 10 € – diaľničná známka v Rakúsku
 • 30 € – diaľničné mýto v Taliansku
 • 482 € – camping na štyroch rôznych miestach – v primere teda 37 eur na noc (v cene je státie pre karavan, elektrina, niekedy wi-fi, prípojka na vodu, 2 dospelí a jedno dieťa)
 • 10 € – strihanie 🙂
 • 420 € – tankovanie (bohužiaľ sme boli na cestách, keď sa cena nafty pohybovala na úrovni 1,85-1,95 € za liter
 • 30 € – nákup v Decathlone
 • 32 € – darčeky 🙂

Spolu sme tak za 2 týždne času stráveného v karavane na východnom talianskom pobreží zaplatili 1634 €. Patrí sa ale ešte doplniť 2 dôležité body:

 • Máj je v Taliansku vnímaný ešte ako predsezónne obdobie, takže kempy sú ešte za vcelku prijateľné ceny – ak by sme išli tú istú cestu v júli alebo auguste, zaplatili by sme za camping cca dvojnásobok, takže by sme sa s výslednou sumou dostali cez 2000 €.
 • Karavan sme si nemuseli prenajímať, máme vlastný (starší Ford, ale slúži skvele) – v máji sa typicky cena za prenájom veľkého obytného autokaravanu pohybuje na úrovni 100 – 130 € za noc, takže ak počítame 13 nocí, iba za prenájom by sme zaplatili ďalších 1690 €, takže by sme sa dostali “pohodlne” na výsledných 3000+ €).

Prečítajte si naše recenzie z kempov na talianskom východnom pobreží: Camping Al Porto v talianskej Chioggii pod Benátkami alebo Camping Rubicone**** severne od Rimini – nádherný kemp so súkromnou pieskovou plážou alebo Punta Lunga Camping Village – hipsterská pohoda s kempovaním priamo na súkromnej pláži.

Dovolenka s karavanom (hlavne ak si ho musíte požičiavať) nevyjde lacnejšie ako klasická dovolenka (letecky, ubytovanie v hoteli napr. s plnou penziou), čo je častý omyl, že ide o low-costové cestovanie. Karavaning ponúka iný životný štýl, možnosť spoznať viacej miest v rámci jednej cesty, s karavaningom prichádza sloboda – ten pocit, keď sa ráno zobudíte na východ slnka takmer priamo na pláži a stačí vám otvoriť dvere, spraviť pár krokov a ste prví v mori… Stojí to za to? Za nás áno, my si tým plníme naše cestovateľské sny 🙂

Prečítaj si tiež