Revolut – ideálna karta na cestovanie (+návod na bezplatnú kartu!)

Dlho som nebol tak nadšený nejakou službou alebo produktom, ako je Revolut. A hneď na úvod píšem, že nejde o žiaden affialite program (tie zásadne odmietame) ani o žiaden PR článok. Platobná karta startupu, ktorý prišiel na trh 2015, rieši niekoľko cestovateľských problémov naraz – problémov, ktoré sme pred niekoľkými rokmi nemali ako riešiť. Revolut je pre cestovateľov, trúfam si tvrdiť, menšou revolúciou.

O čo ide?

Revolut je v princípe internetová banka, ktorej účet si otvoríte v priebehu 60 sekúnd. Stačí si stiahnuť appku. Samozrejme je potrebné sa identifikovať, spravíte tak jednoducho odfotením občianskeho preukazu (z oboch strán) priamo v appke. Potom ešte spustíte prednú kameru foťáku (opäť v appke) a čakáte na verifikáciu vášho účtu. Čakali sme, že to bude trvať niekoľko dní, avšak do hodiny som bol verifikovaný. Potom si už len vyberte platobnú kartu, máte na výber dva druhy:

 • virtuálnu, ktorých si môžete bezplatne vytvoriť niekoľko (aktuálne to platí v prémiovom účte, v prípade štandardného máte prvú virtuálnu kartu po doručení fyzickej karty taktiež bezplatnú) a môžete s nim platiť v online svete (virtuálna karta má svoje vlastné číslo, dátum exspirácie aj ochranný CVV kód). Teoreticky si môžete na každý väčší nákup na internete spraviť novú virtuálnu platobnú kartu a po zaplatení tovaru/služby kartu zrušiť. Máte tak 100% istotu, že váš účet nikto nezneužije.
 • bežnú bezkontaktnú platobnú kartu (MasterCard) a to buď štandardnú alebo prémiovú. Na úvod stačí úplne štandardná (aj keď ja už mám v peňaženke obe). Aj keď je celý Revolut účet bezplatný, výroba a doručenie platobnej karty k vám stojí 6 eur. Na Slovensku si však exkluzívne práve vďaka #cestujemespolu môžete nechať doručiť kartu bezplatne. Využite tento odkaz na stiahnutie appky, majte na účte aspoň 10 eur, objednajte si kartu. Po objednaní vám síce bude strhnutých 6 eur, avšak ihneď vám rovnakých 6 eur bude pripísaných späť na účet. A spokojne si za tých 10 eur niečo môžete kúpiť, nepotrebujete mať žiaden minimálny zostatok na účte.

Žiadne poplatky, ani pri platbe v zahraničí

Platobná karta je v praxi predplatená bezkontaktná platobná karta MasterCard, ktorú je potrebné si “dobíjať”. Peniaze si môžete na účet poslať štandardným SEPA prevodom (s využitím IBAN čísla, keďže k účtu získavate bezplatne aj IBAN číslo z Veľkej Británie). Omnoho jednoduchšie je si však do appky pridať platobnú kartu a dobiť si Revolut priamo z karty. Čo je na tejto karte revolučné je, že váš účet môžete mať v súčasne v 25 menách! V jednom čase môžete mať na jedinom účet 100 eur, 150 libier, 50 dolárov a ešte ďalších 22 svetových mien. Zmenu meny realizujete priamo v appke, v reálnom čase, s najaktuálnejším medzibankovým výmenným kurzom. Keď potom v platíte napr. v USA, platba sa strhne z účty priamo v dolároch bez toho, aby ste museli platiť ďalšie bankové poplatky za platbu v inej mene. Všetky platby v cudzích menách tak viete realizovať bez zbytočných medzibankových poplatkov.

Bitcoin, Litecoin a Ethereum priamo v appke

Novinkou je podpora kryptomien priamo v aplikácii! Zatiaľ sú dostupné síce iba tri – Bitcoin, Litecoin a Ethereum, avšak už nemusíte mať žiadne znalosti s kryptoburzami a kryptopeňaženkami, všetko máte dostupné priamo v Revolut appke. A keď sme porovnávali výmenné kurzy eur vs Bitcoin na známych burzách v porovnaní s Revolut appkou, vždy sme mali výmenný kurz o 2-3% výhodnejší priamo v appke.

Dobre, ale keď žijem iba na Slovensku, nezaujímajú ma kryptomeny a internetové banky máme aj u nás, tak na čo mi bude účet a karta nejakého Revolutu?

Validná otázka. Odpoveď sa pokúsim naznačiť na príklade – na Slovensku máme každý účet v inej banke. Keď ideme cestovať (či už na kratší alebo dlhší trip), vždy riešime otázku, ako narábať na cestách s financiami – zoberieme väčšiu hotovosť so sebou na cesty? Nepraktické, dnes sa už dá takmer všade na svete vyberať z bankomatov platobnými kartami. Na osobných účtoch máme aj naše ďalšie úspory a na cestách je vždy väčšia pravdepodobnosť, že vašu kartu niekto zneužije, ukradnú vás a podobne. Samozrejme existujú na karte limity a je možné pracovať s kreditnými kartami (nie kvalitnejšie však niečo stoja), avšak Revolut ponúka pre nás perfektnú náhradu. Úspory a bežné finančné obnosy máme uložené na osobnom účte, pričom platobnú kartu k tomuto účtu (ktorú počas cesty necháme doma) máme prepojenú na Revolut. Na cestu zoberieme iba Revolut kartu (keďže ide o plnohodnotnú kartu MasterCard, problém s akceptáciou karty vo svete nie je) a v appke si dobijeme takú hotovosť, akú potrebujeme, vždy nejaký rozumný obnos. Prístup účtu máme okamžite z mobilu, chránený odtlačkom prstom. Kartu viem v appke zablokovať voči rôznym druhom transakcií (výber z bankomatov, platba na internete, atď.) a aktivujem si to, iba keď potrebujem.

Mesačný výber do 200 eur je v bankomatoch zdarma

A ak aj necestujete tak často, s Revolut kartou máte výbery z bankomatov mesačne do výšky do 200 eur zdarma (v prípade prémiového účtu do 400 % zdarma), potom sú spoplatnené 2 %. Nie je to najmenej, ja osobne však radšej nepracujem s hotovosťou pokiaľ nemusím a 200 eur mesačne na výbery mi stačí.

Bezpečnosť

Kto by sa nebál o svoje financie? Úprimne, keď sme na cestách, bojíme sa veľmi. Tiež nechceme zostať niekde visieť. Preto som pomerne nadšený súpravou bezpečnostných funkcií, ktoré Revolut ponúka:

 • Dočasné zablokovanie a odblokovanie karty (Freeze/Unfreeze) – kartu môžete mať dočasne blokovanú a odblokovať si ju v appke iba v prípade, že s ňou idete platiť. Hneď po platbe ju môžete znova dočasne zablokovať. Všetko bezplatne a môžete to opakovať, koľkokrát chcete.
 • Možnosť zmeny PIN kódu.
 • Nastavenie mesačné limitu na karte.
 • Location-based security – funkcia, ktorú som si okamžite aktivoval a zamiloval. Ak sa zlodej pokúsi vykonať transakciu napr. v inom štáte, akom sa práve nachádza váš telefón s appkou, platba je automaticky odmietnutá. Revolut na to využíva GPS informácie o polohe mobilu, čo je veľmi šikovné, pretože mobil a platobnú kartu mám vždy so sebou.
 • Zablokovanie platieb cez magnetický pásik.
 • Zablokovanie platieb cez bezkontaktnú technológiu.
 • Zablokovanie výberu z bankomatov.
 • Zablokovanie online platieb.

A samozrejme kombinácie všetkých týchto bezpečnostných prvkov. Tzn. ak ste na ceste a viete, že budete iba vyberať peniaze z bankomatu, viete si zablokovať online platby a bezkontaktné platby a nechať si povolené iba výbery z bankomatu. Keď však budete potrebovať platiť na internete, iba si to v appke dočasne povolíte, zaplatíte a znova zablokujete. Perfektné 🙂

Ďalšie funkcionality, ktoré stoja za to

 • Priamo v appke vidíte analýzu vašich výdavkov – aplikácia automaticky zoraďuje vaše výdavky do kategórii ako potraviny, nákupu, zábava, zdravie, doprava, bývanie, atď.
 • S appkou získavate aj IBAN účet do Veľkej Británii, takže môžete Revolut používať aj na štandardný príjem výplaty.
 • V appke si viete dokúpiť priamo cestovné poistenie (0,99 eur za deň) platné okamžite. Viete sa pripoistiť aj na zimné športy (1,74 eur za deň) a pripoistiť aj spolucestujúceho.
 • V appke si viete poistiť mobil (poškodenie displeja, utopenie a ďalšie). Pre moju Sony Xperiu XZ Premium to vychádza na 1,77 eur na týždeň, čo pri cestách za adrenalínovejšími zážitkami tiež nie je najhoršie.
 • Viete si nastaviť pravidelné platby (hypotéka, splátka, atď.).
 • Viete rozdeliť účet medzi ďalších ľudí.

Niečo na záver

Revolut ako služba vznikla v roku 2015, dnes má cez 350 zamestnancov. Funkcie pod licenciou European E-Money Licence regulovanou FCA (Financial Conduct Authority), pričom peniaze sú uložené v anglickej banke Lloyds. V praxi to znamená, že Revolut je poskytovateľom operácii nad vašimi peniazmi, ktoré sú bezpečne uložené v anglickej banke. Celosvetovo využíva túto službu cez 1,5 milióna ľudí, každý deň pribudne nových 6 až 8-tisíc ľudí. Na Slovensku je zatiaľ používateľov máličko (približne 5 tisíc). Ja som sa tiež k Revolutu dostal iba náhodou. Povedal som si, že za vyskúšanie nič nedám a musím povedať, že z môjho subjektívneho pohľadu ide o menšiu revolúciu v bankovom svete. Kombinácia účtu v 25 menách súčasne, bez zbytočných poplatkov a hlavne všetko je okamžite dostupné v appke.

V diskusii na Facebooku sa objavil aj príspevok od Janka Gorduliča a jeho manželky Lucky, ktorí sa tiež pochválili, že Revolut už obaja využívajú.

PS: Dostupné sú aj podnikateľské účty, viď tento odkaz.

PS2: #cestujemespolu a Revolut nie sú v dobe písania článku nijak marketingovo prepojené (nejde o žiaden affiliate program ani o platený PR článok) – jednoducho sa nám tento produkt páči, pretože vidíme jeho perfektné využitie práve pri cestovaní.