7 výhod a 4 nevýhody jazdy elektromobilom v zime

od jozo

V rôznych diskusiách sa často spomína, že kombinácia elektromobilu a zimy nejde veľmi dokopy. Chceli sme to na vlastnej koži vyskúšať, tak sme vzali ŠKODA Enyaq iV 80 začiatkom februráa na predĺžený víkend do Valčianskej doliny. Pokým v Bratislave boli teploty „stabilne“ okolo 0°C, v dedinke Valča kúsok od svahu v noci klesli teploty na -15°C, cez deň bolo niekoľko dní okolo -5°C. Niektoré nevýhody elektromobilu v zime sú zrejmé, objavili sme však niekoľko výhod, ktoré nás fakt prekvapili.

Na Slovensku už nájdete niekoľko chát, ktoré sú vybavené wallboxami, takže ísť na takéto miesto elektromobilom v zime je radosť, lebo máte „čerpaciu stanicu“ priamo pri chate. Super príkladom je Woodpark.sk vo Valčianskej doline.

7 výhod jazdy elektromobilom v zimnom období

 1. Vďaka okamžitému systému kontroly krútiaceho momentu a trakcie sú elektromobily na zasnežených cestách pohotovejšie a stabilnejšie.
 2. Zároveň je ťažisko elektromobilu vďaka uloženiu batérie v podvozkovej časti dostatočne nízko, čo prispieva taktiež k stabilite.
 3. Regeneračné brzdové systémy, ktoré pri brzdení premieňajú kinetickú energiu na elektrickú energiu, sú účinnejšie pri nízkych teplotách, čím sa zvyšuje dojazd vozidla. Toto je inak vlastnosť, z ktorej mi trocha „odpálilo dekel“ – keď už sme mali do cieľa necelých 40 km, ale dojazd ukazoval Enyaq iba niekde okolo 30 km, zostal som v pomikove, či dôjdeme do cieľa – čakalo nás pred cieľom ale jedno dlhé klesanie, pri ktorom sa iba rekuperáciou dobil dojazd na 51 km!
 4. Elektromobily nevyžadujú čas na zahriatie, čo znamená, že môžete začať jazdiť a vykurovať auto takmer okamžite, zatiaľ čo tradičné benzínové/dieselové motory potrebujú na zahriatie niekoľko minút. Ako sme sa v doobedných hodinách išli sánkovať, presunul som zamrznuté auto k vchodu chaty, kde sme boli ubytovaní – do 2 minút bolo auto vyhriate vnútri na 21°C!
 5. Elektromobily majú lepšiu kvalitu vzduchu vo vnútri auta, pretože nevypúšťajú žiadne znečisťujúce látky z výfukov – výhodné najmä pri štartovaní a „zohrievaní“ motoru v garáži.
 6. EV má menšiu pravdepodobnosť problémov so štartovaním motora alebo poruchami batérie pri extrémne nízkych teplotách, pretože majú menej pohyblivých častí ako spaľovacie motory.
 7. Môja osobne najobľúbenejšia výhoda – na parkoviskách v lyžiarskych strediskách už často (aj na Slovensku) nájdete rezervované miesta na dobíjanie elektromobilov. A tušíte asi správne, že často bývajú prázdne – takže máte vlastne „rezervované“ parkovanie počas lyžovačky 🙂

4 nevýhody jazdy elektromobilom v zimnom období

 1. Chladné počasie môže ovplyvniť výkon batérie a znížiť dojazd, najmä ak sa batéria neudržiava v teple, keď sa nepoužíva – ŠKODA Enyaq iV 80 má ešte relatívne dobre spracovaný tepelný manažment batérie, napriek tomu sa reálny dojazd z 320 km pri 100% nabitej batérii znížil na 260 km, teda o niečo cez 18%.
 2. Používanie ohrievača môže výrazne znížiť dojazd, pretože jeho prevádzka vyžaduje relatívne veľa energie, najmä pri veľmi nízkych teplotách.
 3. Časy nabíjania môžu byť v chladnom počasí dlhšie, pretože môže byť potrebné batériu pred nabíjaním zahriať (tepelný manažment) a niektoré rýchlonabíjacie stanice nemusia v extrémnych mrazoch fungovať tak efektívne. Toto inak považujem za jedno z vysvetlení, prečo si na 300 kW nabíjacej stanici „cucol“ Enyaq iba 105 kW v maxime napriek tomu, že by si pri DC dobíjaní mal vedieť zapýtať od nabíjacej stanice 135 kW.
 4. Niektoré nabíjacie stanice môžu byť horšie dostupné alebo funkčné v extrémne chladnom alebo zasneženom počasí, čo môže sťažiť nabíjanie vozidla na dlhých cestách. Praktická skúsenosť – pod lyžiarskych svahom po Valčianskej doline som zaparkoval pri nabíjacej stanici na parkovisku, lenže kábel bol na zemi zasnežený a primrznutý k zemi, takže som ho musel najskôr pár minút „vysekávať“.

Ako na efektívnejšiu jazdu elektromobilom v zime?

Pozrite si výborné video na túto tému od automobilového novinára Michala Karpata:

Prečítaj si tiež