Ideálne rozmery obrázkov pre Instagram (2020). Aké veľkosti a nastavenia použiť?

od jozo

V princípe môžete použiť ľubovoľné rozmery a veľkosť nahrávanej fotky na Instagram, algoritmus tejto sociálnej siete však vašu fotku upraví a to nie len rozmerovo, ale aj veľkostne (skomprimuje ju). Poslednú dobu sa nám čoraz častejšie stávalo, že po spracovaní Instagramom vyzerala uploadnutá fotka takmer nepoužiteľne (desaturovaná, zrnitá, akoby z nej vymizol život). Začali sme teda hľadať a experimentovať, až kým sme neprišli na ideálne nastavenia.

Instagram podporuje rôzne pomery strán (post, stories, video)

Fotografie v poste/feede  dlho Instagram podporoval iba štvorcové obrázky (s pomerom strán 1:1), to sa však v roku 2017 zmenilo. Dnes podporuje 3 natívne pomery strán na vašich fotkách:

 • Square / štvorec – pomer strán 1:1 (optimálne rozlíšenie 1080 x 1080 pixlov)
 • Landscape / horizontálna fotka – pomer strán 1.91:1 (optimálne rozlíšenie 1080 x 608 pixlov)
 • Portrait / vertikálna fotka (aktuálne najobľúbenejší formát) – pomer strán 4:5 (optimálne rozlíšenie 1080 x 1360 pixlov)

Video v poste/feede – nie je to tak dávno, čo Instagram začal podporovať aj prehrávanie videí priamo vo vašom feede. Môžete ich nahrať v 2 rozmeroch:

 • Landscape / horizontálne video – pomer strán 1.91:1 (optimálne rozlíšenie 1080 x 608 pixlov)
 • Portrait / vertikálne video – pomer strán 4:5 (optimálne rozlíšenie 1080 x 1350 pixlov)

Instagram stories – storky v Instagrame sú podporované v akomkoľvek pomere strán začínajúc od 1.91:1 až po 9:16. Odporúčané sú však 2 rozmery:

 • Portrait / vertikálny obsah – pomer strán 4:5 (optimálne rozlíšenie 1080 x 1360 pixlov)
 • Širokouhlý Portrait / vertikálny obsah – pomer strán 9:16 (optimálne rozlíšenie 1080 x 1920 pixlov)

Ideálne nastavenia pre Instagram (Adobe Lightroom a Photoshop)

Pomerom strán to však nekončí, práve naopak. Možno sa vám už stalo, že ste si upravili v mobile, tablete či priamo na notebooku fotografiu zo (bez)zrkadlovky, boli ste spokojní s jej úpravou, nechceli ste stratiť nič na kvalite, tak ste exportovali v maximálnej kvalite a pôvodných nastaveniach. Nahráte si fotku do mobilu a v momente, ako po voľbe fotky v galérii kliknete v Instagram appke na tlačidlo Ďalej, sa zrazu fotka akosi sama upraví a zmení farby (výrazne to vidieť na červenej a zelenej farbe).

Vľavo vidieť záber exportovaný v Lightroome v plnej kvalite vo farbách, ako sme s obrázkom boli spokojní. Vpravo úprava fotky Instagramom – zmenu vidieť najmä na „vypľutej“ červenej, ktorá sme zmenila takmer na zľahka oranžovú a taktiež na oblohe a tráve vidieť celkovú desaturáciu.

Tým, že Instagram zobrazuje milióny a milióny nových fotiek každý deň, je aj algoritmus pri nahrávaní prispôsobený tak, aby upravil veľkosť, kompresiu a kvalitu samotnej fotografie kvôli šetreniu priestoru v dátových centrách. Testovaním a hľadaním sme však objavili azda ideálne nastavenie, po ktorom vám appka na vašej fotke nič nezmení. Ak teda hľadáte správne nastavenia pri exporte fotografií z Ligtroomu alebo Photoshopu, vyskúšajte tieto:

 • Vyberte si jeden zo štyroch natívnych pomerov strán (1:1, 1.91:1, 4:5, 4:3/3:4).
 • Exportovaná kvalita (slajder Quality v prípade Lightroomu) nastavte na hodnotu 76 % alebo
 • nastavte maximálnu veľkosť exportovanej fotografie na 1600 kB (za touto hranicou vám už algoritmus začne fotku komprimovať svojim vlastným algoritmom).
 • Formát obrázku nastavte na JPEG.
 • Color Space (farebný priestor) nastavte na sRGB (pozor, nie na aRGB ako to má napríklad iOS verzia Lightroomu prednastavené a nedá sa s tým veľmi pohnúť; ani na ProPhoto RGB).
 • Sharpening (zostrenie) zvyknú niektorí fotografi nastavovať na High, my ho nemeníme, ale vnímame to skôr ako subjektívne rozhodnutie.
 • Resolution PPI (Pixel Per Inch, rozlíšenie na palec) nastavte ideálne na webovú kvalitu (72 ppi), prípadne ak chcete zaexperimentovať, môžete spokojne skúsiť aj 96 ppi.

Tip: Zaujímavý článok na lepšie pochopenie farebných priestorov nájdete na stránke megapixel.cz

Prečítaj si tiež