Ako sa dostať bezplatne do letiskového salónika v Bratislave?

Nedávno sme leteli s Ryanairom skorým ranným letom do Londýna na predlžený víkend. Niečo po piatej ráno prechádzame security checkom, víta nás vyľudnený odletový terminál. Vidím šípku k biznis salóniku, tak sa v rámci prechádzky idem spýtať, či môžeme vstúpiť. Som príjemne prekvapený – môžeme, obaja a bezplatne. Ako na to?

Caproni Business Lounge

Caproni Business Lounge je prístupný pre klientov pravidelných liniek cestujúcich v biznis triede, pre držiteľov vernostných kariet a pre bežných cestujúcich v ekonomickej triede, ktorí si doň môžu zakúpiť vstup. Ročne ho využijú tisíce cestujúcich a do užívania bol daný v roku 2010 v 1. etape rekonštrukcie terminálu.

Salónik (lounge) pre cestujúcich sa nachádza na 2. poschodí odletového terminálu, za detekčnou kontrolou po pravej strane, v priechode medzi barom Volare a občerstvením eat&fly – v ľudovej reči – po security checku do prava a na koniec 🙂 Cez presklenú fasádu ponúka zaujímavý výhľad na odletovú halu vrátane historickej repliky lietadla Caproni Ca.33, po ktorom je salónik vlastne pomenovaný.

Čo salónik ponúka?

V salóniku je pre cestujúcich bezplatne k dispozícii široký výber alkoholických a nealkoholických nápojov, občerstvenie (jogurty, bagety, snacky), kútik s počítačovým vybavením a internetovým pripojením, Wi-Fi, TV a výber medzinárodnej a domácej dennej tlače. No najmä, ponúka úplný pokoj a z časti aj súkromie. Neviem, koľko ľudí sa v ňom priemerne nachádza v bežných hodinách, avšak medzi prvými odletmi sme boli jediní cestujúcimi, ktorí v ňom boli. Po pol hodinke sa k nám pridala jedna dáma. Miešame si teda náš obľúbený gin-tonic, berieme do ruky noviny a pohodlne sa usádzame do sedačiek s výhľadom na Caproni Ca.33. Takto je čakanie na odlet predsa len príjemnejšie…

Caproni Business Lounge je otvorený denne v čase 2 hodiny pred prvým odletom až do posledného odletu.

Ako sa dostať do salónika na bratislavskom letisku bezplatne?

Za normálnych okolností je cena za vstup 25 eur bez DPH/osoba/2hod, čo je bežná cena za vstup do salónikov v rámci Európy. Avšak je tu hneď niekoľko možností, ako je možné si užiť výhody salónika úplne zadarmo. Tu je zoznam, kedy máte vstup bezplatný:

  • ak cestujete v biznis triede spoločnosťami flydubai alebo ČSA (pri check-ine dostanete pozvánky na bezplatný vstup)
  • ak ste držiteľom kreditnej karty Visa Gold od Slovenskej sporiteľne
  • ak ste držiteľom kreditnej karty Visa Exclusive od Slovenskej sporiteľne (v roku 2018 sme ju v ponuke SLSP nenašli)
  • ak ste držiteľom Priority Pass karty
  • ak ste držiteľom Lounge Key karty
  • ak ste držiteľom kreditnej karty Diners Club
  • ak ste držiteľom SkyTeam Elite Plus karty (v prípade OKPlus Platinum/Gold môžete zobrať jedného hosťa so sebou, OKPlus Silver/Member = bez hosťa).

My si na cesty vždy berieme kreditnú kartu (kvôli cestovnému poisteniu, poisteniu zakúpeného tovaru, lepšej reklamácii tovaru/služieb, lepšia ochrana pri zneužití, kvôli požičovní áut…) – v roku 2016 sme využívali Diners Club, ale jej obmedzené využitie v ázijských krajinách nás donútilo k zmene. Aktuálne využívame kreditnú kartu od Slovenskej sporiteľne, zatiaľ bez najmenších problémov. Pri vstupe do salónika som sa teda pracovníka spýtal, či môžem vstúpiť bezplatne do salónika, ak mám kreditku Visa Gold (úprimne, čakal som, že ma vypoklonkuje – ale kto neskúsi, nezistí) – pán okamžite prikývol, že nie je problém a môžem so sebou zobrať hosťa. Paráda, pri ďalšom odlete z Bratislavy si raňajky a pohodu v Caproni salóniku určite užijeme opäť. Vyskúšajte to aj vy – na rôznych letiskách platia síce rôzne podmienky, ale často je spektrum kreditných a vernostných kariet na okolitých letiskách (Bratislava, Viedeň, Budapešť, Košice) tak veľké, že často sa stane, že máte nárok na bezplatný vstup do salónika, len o tom možno neviete.